Trasa rejsu

Trasa: Ateny -> Sounion -> Hydra -> Methana -> Epidauros -> Egina -> Ateny



Trasa zostanie wybrana w zależności od warunków i może być minimalnie modyfikowana.

Przylądek Sounion i Świątynia Posejdona




Sounion jest najdalej wysuniętym na południe punktem Attyki. Ze skalistego cypla, ze stromym klifem o wysokości 60 m, rozpościera się widok, który zapiera dech w piersiach. W starożytności było to również charakterystyczne miejsce orientacyjne dla marynarzy, zmierzających do Pireusu i Aten. Według mitologii Sounion jest miejscem śmierci Egeusza, który rzucił się stąd do morza, kiedy zauważył czarny żagiel łodzi, obwieszczający rzekomą śmierć jego syna Tezeusza.


Wyspa Hydra




Ta niewielka wyspa znajduje się 37 mil morskich od Aten, w przepięknym przesmyku między Argolis a Zatoką Sarońską. Hydrę charakteryzuje biel domów okraszonych czerwienią dachówki oraz niesamowity błękit wody.
Na wyspie obowiązuje ściśle przestrzegany zakaz używania pojazdów mechanicznych, w tym także rowerów. Jedynym środkiem transportu są zwierzęta - konie, muły i osły.
Hydra słynie z artystycznej duszy. W latach sześćdziesiątych XX wieku pojawiali się tu pisarze, tancerze i malarze. Kanadyjski piosenkarz Leonard Cohen po raz pierwszy przypłynął na Hydrę 14 kwietnia 1960 roku. Kupił tu stary, zaniedbany dom. Zapłacił za niego 1500 dolarów. Później przyznał, że była to jedna z jego najmądrzejszych decyzji w życiu. Hydra to także magiczne miejsce dla piosenkarza, ponieważ poznał tutaj swoją muzę, Marianne Ihlen. To ona zainspirowała Cohena do napisania przeboju "So Long, Marianne".


Wyspa Methana




Nazywana perłą, klejnotem Peloponezu, powstała na skutek aktywności wulkanu. Wyrasta ze wschodniej Argolidy, pomiędzy wyspami Poros i Egina. Methana jest znana na całym świecie dzięki właściwościom wód termalnych, które mają zbawienny wpływ na zdrowie i urodę. Źródła bogate w minerały i pierwiastki ponoć działają wyjątkowo korzystnie w leczeniu schorzeń kostno-stawowych i neurologicznych. Ich lecznicze właściwości cenili już starożytni Grecy (piszą o tym Pauzaniasz i Strabon). Warto zobaczyć jaskinie Methany, największa z nich ma długość 250 metrów.
Na wyspie znajduje się także starożytny akropol z antycznymi pozostałościami.


Starożytne miasto Epidauros




W czasach antycznych Epidauros było obok Kos jednym z najważniejszych sanktuariów boga sztuki lekarskiej Asklepiosa (Eskulapa). Do dziś zachowały się tu fundamenty szpitala (Asklepionu), relikty kilku świątyń, gimnazjon oraz szczątki hellenistycznych łaźni. Jednak tym co robi na przyjezdnych największe wrażenie są odkryte w XIX wieku (do tego czasu znajdowały się pod bujnym lasem sosnowym) malownicze ruiny wkomponowanego w okoliczne zbocza monumentalnego starożytnego teatru. Jest to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w całej Grecji. W 1988 roku stanowisko archeologiczne w Epidauros zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Wyspa Egina




Ta zamorska dzielnica Aten słynie głównie z gajów pistacjowych, a także pysznych winogron, oliwek, słodkich fig i migdałów. Zachwyca cudownymi widokami, magiczną atmosferą oraz świetną, lokalną kuchnią. Podczas wpływania do portu w oczy rzucają się ruiny po świątyni Apolla, znajdujące się na wzgórzu Kolona. Miejsca, które warto zobaczyć to urokliwy port, najstarsze w Grecji Muzeum Archeologiczne, a także najcenniejszy zabytek wszystkich wysp Zatoki Sarońskiej - Świątynia Afai.
Według mitologii greckiej, nazwa wyspy pochodzi od imienia nimfy Ajginy (Egina, Aegina), córki boga Asoposa, uwiedzionej przez Zeusa, który zabrał ją na wyspę Aeginy, zmieniając jej nazwę. Nimfa urodziła mu syna Ajakosa (Eak), pierwszego króla wyspy i dziadka sławnego trojańskiego bohatera Achillesa. Ajakos na cześć matki przywrócił wyspie nazwę Aegina.
Warto również wspomnieć, że na Eginie powstała słynna powieść „Grek Zorba” napisana przez greckiego powieściopisarza Nikosa Kazandzakisa.